قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

جنگ نرم Softwarُُ

جنگ نرم Softwarُُ
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ شنبه ۳۰ بهمن۱۳۸۹ توسط Akhavan

ناتو چيست؟ در ادبيات نظامي نام سازماني نظامي متشكل از كشورهاي استعمارگر، به سردمداري آمريكا است كه از يكديگر در مقابل تهديدات و حملات ساير كشورها پشتيباني و حمايت مي نمايند.

ناتوي فرهنگي يعني چه؟ يعني ابرقدرتها با كمك كليه وسائل، فناوري و اطلاعاتي حتي امواج به راحتي در خانه هاي ما وارد مي شوند و با صوت و تصوير، نوشتار، هنر، ورزش و حتي علم ما و فرزندانمان را تحت تاثير قرار مي دهند و با اهداف سياسي، فرهنگي و تبليغي در صدد متزلزل كردن فرهنگ خودي و سنتي كشورهاي جهان سوم به خصوص كشورهاي مسلمان برمي آيند. آنها به راحتي كالاهاي خود را تبليغ مي كنند، پيام هاي رواني خود را مي فرستند، زمينه هاي آشفتگي هويت را براي جوانان فراهم مي كنند، ابهت فرهنگي و ديني خانواده ها را مي شكنند و براي رسيدن به اهداف خود از هيچ تلاشي دريغ نمي كنند و با كمك فناوري اطلاعات به ويژه اينترنت مرزهاي زماني و جغرافيايي جوامع مختلف را در هم شكسته و وارد تمام جوامع بشري مي شوند.

تبيين ريشه تاريخي: حدود 4 سال پس از جنگ جهاني دوم (1949) سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) با حضور آمريكا و كشورهاي اروپاي غربي با هدف مقابله با قدرت نظامي شوروي شكل گرفت. اعضاي ناتو اگر چه به بحث و بررسي اقتصادي و سياسي نيز مي پرداختند اما رويكرد اصلي ناتو، نظامي بود. اين سازمان با اشغال كره جنوبي در سال 1950 دامنه نفوذ خود را تا جنوب شرق آسيا گسترش داد و با عضويت يونان و تركيه در سال 1952 حوزه مديترانه را نيز ضميمه حضور نظامي خود كرد. ناتو با ايجاد تاسيسات پايه اي مشترك در زمينه هايي مانند دفاع هوايي و سيستم مخابراتي واحد و استانداردسازي جنگ افزارهاي خود نه تنها در كشورهاي عضو قدرت خود را نهادينه كرد، بلكه اعضاي اين پيمان حضور نظامي خود را خارج از حوزه ناتو حفظ كرده اند.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک